Doktor Beata Skwarek, podczas dwudniowej wizyty w Ukrainie spotkała się władzami Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu - z Rektor prof. Valentyną Bodak i Prorektorem ds. Współpracy z Zagranicą dr Igorem Hrynyk.
W spotkaniu uczestniczył również lokalny dziennikarz Leonid Golberg oraz studentka - uczestniczka wspólnie zrealizowanego przez obie uczelnie projektu – Julia Jaruszak. Nasi drohobyccy partnerzy otrzymali z rąk dr Beaty Skwarek folder z realizacji projektu „Potencjał i walory ziemi Witelona - od zwiedzania do działania”.
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w partnerstwie z Państwowym Pedagogicznym Uniwersytetem im. Iwana Franki w Drohobyczu i Starostwem Powiatowym w Legnicy od 4 do 13 lipca 2022 r. realizowała projekt „Potencjał i walory ziemi Witelona – od zwiedzania do działania”, dofinansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczestnicy projektu zdobyli i poszerzyli wiedzę o dziedzictwie kulturowym Ziemi Witelona i jej walorach turystycznych, zintegrowali się ze wszystkimi uczestniczącymi w zaplanowanych formach działań, nawiązali znajomości i przyjaźnie (nowi uczestnicy), wzmocnili więzi i utrzymywane kontakty (uczestnicy poprzedniej edycji projektu), rozwinęli w sobie potrzeby związane z wspólnym spędzaniem czasu wolnego; sprawnością fizyczną, indywidualną i grupową kreatywnością, zdobyli i/lub wzmocnili doświadczenie i motywację w inicjowaniu i organizacji aktywnego udziału w działaniach projektowych.
Miłym zaskoczeniem było spotkanie z profesorem Leonidem Tymoszenko - jednym z recenzentów przygotowywanej przez Wydawnictwo #CollegiumWitelona monografii „Drohobycz i ziemia drohobycka w latach 1914-1919. Studia z dziejów miasta i regionu”.
Autorzy tego dwujęzycznego opracowania (w języku polskim i ukraińskim) w pięciu rozdziałach omawiają wydarzenia z lat 1914-1919 w kontekście losów miasta, jego mieszkańców i całego regionu Drohobyczczyzny. Opisane dzieje są historycznym refleksem tego, co działo się w Europie Środkowo-Wschodniej w sferze polityki, dyplomacji, działań wojennych, a co stanowiło wyraz dążeń Ukraińców do osiągnięcia najistotniejszego celu - utworzenia samodzielnej Ukrainy.
Rozmowy dotyczyły także dalszej pomocy humanitarnej oraz kolejnych wspólnych projektów.
2022-09-12
<< POWRÓT